مسجد امیرالمومنین؛ ميعادگاه فرهنگی کودکان و نوجوانان اردکانی

مسجد امیرالمومنین (علیه السلام) شهرستان اردکان در راستای تحقق تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی، اقدام به ایجاد تشکیلات فرهنگی و انقلابی کرد.اردکان گویا در گزارشی تفضیلی نوشت: مساجد پایگاه های اسلام هستند و باید همیشه در همه امور پیشتاز باشند. در اردکان نیز مساجدی وجود دارد که میعادگاه جوانان و نوجوانان شهر شده است و در هیچ یک از جنبه های اجتماعی عرصه را خالی نگذاشته است.

به سراغ مسئول مسجد امیر المومنین اردکان رفتیم تا دلیل فعالیت های مسجد در جنبه های مختلف را جویا شویم.

محمد رضا معصومی در خصوص علت ایجاد برنامه های مختلف در مسجد گفت: مسجد اميرالمؤمنين(ع) اردكان در راستاي تاكيد مقام معظم رهبري كه فرمودند«كار بايد تشكيلاتي باشد»، اقدام به ايجاد تشكيلاتي با عضويت جوانان فعال و انقلابي در مسجد کرد و تمامي مسئوليتها را براي اعضا تشریح و حتی اعضا را براي تقويت و پيشرفت اين تشكيلات در دوره هاي ويژه فعالين فرهنگي كه در استان یزد و قم و... برگزار شد، نام نویسی کرد.

وی افزود: با توجه به اينكه براي ساخته شدن يك فرد تشكيلاتي نياز به يک فضا و زمينه اي براي تقويت اطلاعات و اعتقادات و آمادگي معنوي براي ادامه كار است در نظر گرفتيم در كنار مسجد،  هيئت انقلابي را برپا كنيم كه در كنار مسائل دیگر يك هيئت انقلاب اسلامي داشته باشیم و در تمامي مسائل اجتماعي و سياسي و اعتقادي و... با شاخص قرار دادن  ولايت، فعاليتهاي خود را انجام دهيم كه به لطف خدا این هیئت باعث تقويت روحيه تشكيلاتي دوستان و همچنين استقبال مردم انقلابي اردكان شد.

مسئول اجرایی مسجد امیر المومنین با اشاره به تنوع در کلاس های مسجد ادامه داد: از جمله برنامه هاي تاثير گذار، طرح مطالعاتي است كه براي دوستان در نظر گرفته شده كه  ضمن مطالعه كتابهاي كاربردي از كتب اساتيدي چون شهيد مطهري، امام خامنه اي و ... مطالعه کرده و در جلسات آن تحليل و مباحثه لازم را انجام ميدهيم.

وی تاکید کرد: از ديگر نياز هاي يك مجموعه روحيه شاداب و ورزشي است كه در این  زمينه هاي نیز مسجد امیر المومنین برنامه های مختلفی همچون: كوه نوردي، دوچرخه سواري(گروه مدافعان ولايت)، باشگاه رزمي شهيد عاصي زاده، سالن فوتبال و واليبال، تير اندازي، بازي هاي فكري و مهيج و ... برای جوانان و نوجوانان در نظر گرفته است که حتی در برخی از این رشته ها اعضا توانسته اند به رتبه های کشوری دست پیدا کنند.

معصومی، اظهار داشت: با توجه به اينكه در ايام تابستان دوره اوقات فراغت برای دانش آموزان بیشتر است این مسجد برنامه های بیشتری را در در نظر می گیرد و در زمینه هایی چون: آموزش احكام و قرآن، ورزش، رباتيك، آموزش كامپيوتر و طراحي، اردوهاي معرفتي، خوش نويسي و ... فعاليت دارد که زمينه را جهت جذب نوجواناني كه داراي استعداد و علاقه به فعاليت فرهنگي در مسجد دارند را فراهم ميکند.همچنين در ايام برگزاري مدارس كلاس هاي تقويتي براي اعضا تشكيل ميشود كه هم مورد استقبال محصلان عزيز قرار گرفته و هم در پیشرفت آنها تاثیر به سزایی داشته است.

وی با اشاره به اردوهای جهادی گفت: از ديگر برنامه هايي كه در اين مجموعه به صورت چشمگير باعث پيشرفت اعضا شده ، اردوهاي جهادي است كه تا بحال در روستاهاي بخش خرانق، عقدا و همچنين در داخل اردكان صورت گرفته و مورد تاييد مجموعه مربوطه قرار گرفته است.

جوان فعال اردکانی در خصوص دیگر برنامه های این مسجد پویا افزود: مراسمها و برنامه هاي شاخص اين مجموعه شامل: يادواره شهدا، اعتكاف رمضان، مراسم هفتگي هيئت انقلابي، اردوي راهيان نور، كاروان اربعين، كاروان مشهد مقدس، مراسم 9 دي، دعاي ندبه، مقتل خواني  و ديگر مراسمهاي مناسبتي نام برد.

وی در خصوص استقبال نوجوانان و جوانان عنوان کرد: در حال حاضر بيشترين حضور و فعاليت را  نوجوانان و جوانان عزيزمان در مسجد و هيئت و پايگاه دارند كه وحدت اين مجموعه ها باعث تقويت و پيشرفت امور فرهنگي شده است و خوشبختانه حضور و عضويت در اين مجموعه هم از طرف خانواده ها و هم از طرف خود عزيزان هر روز بيشتر شده و مورد استقبال ويژه اي قرار گرفته است. ما بايد كاري كنيم كه جوان و نوجواني كه در اين مجموعه فعاليت ميكند با توجه به هدف والايي كه دارد  بالاترين لذت ها را ببرد و خود را درگير امور پوچ دنيايي كه لذتهاي زودگذر به همراه دارد نكنند .

معصومی تاکید کرد: متاسفانه هجمه فرهنگی به گونه ای شده است که گمان می کنند يك جوان مسجدي و هيئتي يا بسيجي هيچ گونه تفريح و شادي و هيجاني ندارد در صورتي كه بيشترين و سالمترين و بهترين تفريحات و شادي ها و هيجانات را براي آنها داريم و ميتوان در اين جوانان دید.

وی با اشاره به جبهه گیری ها در خصوص جدایی مسجد از سیاست اظهار داشت: مسئله ديگري كه بعضا به آن ميپردازند، مسجد و مسائل سياسي است كه با توجه اين بيان، مقام معظم رهبري امام خامنه اي که می فرمایند« برخي ميخواهند مسجد از مسائل سياسي باز بماند؛ اين همان سكولاريسم است " باید بگویم كه ما اعتقادي به اين جريانات سياسي نداريم و سياست را به دو بخش انقلابي و غيرانقلابي تقسيم ميكنيم و معيار و شاخص ما انقلابي ها، ولايت فقيه است.

معصومی دلایل اصلی موفقیت در پیشبرد فعالیت های مسجد را اخلاص نام برد و افزود: از دلايل اصلي موفقيت اين مجموعه اخلاص در كار است  كه به دور از ريا و دست یابی به قدرت است، كه به لطف خدا با توجه به ناملايماتي كه در اين مسير داشتيم،  با مقاومت و ايمان و فعاليت جهادي و انقلابي توانستيم بستري را جهت تقويت حكومت اسلامي و برافراشتن پرچم ولايت در این دوران سخت داشته باشيم. از خداوند متعال ميخواهيم ما را ثابت قدم و استوار در اين مسير قرار دهد كه  زمينه ساز ظهور و ياري رسان امام زمان(عج) باشيم.

وی در پایان گفت: از مسئولين و ادارات و مجموعه ها و خيرين محترم ياري میخواهیم تا بتوانيم ضمن تربيت فرزندان اين سرزمين در امور فرهنگي و اجتماعي خدمتگزار مردم اين ديار باشيم همچنین این مسجد در فضای مجازی کانال و سایتی دارد که مردم جهت اطلاع از برنامه ها می توانند به پايگاه اطلاع رساني www.masjed110.ir  مراجعه يا در شبكه هاي اجتماعي تلگرام masjed110@ و در سروش با آدرس masjed110.ir@ مراجعه کنند.