حلقه معرفت 24

موضوع : یک کاروان حر
توسط حجت الاسلام حسین حیدریان
چهارشنبه 10/11/90
مکان: کربلا ؛ خیمه گاه
حلقه معرفت 24

بسم الله الرحمن الرحیم
سه تا کاروان زائر دلسوخته و عاشق در تاریخ 4/12/1390 از اردکان عازم عتبات عالیات شدند. از همون ابتدای سفر برو بچه های کاروان ما که همه جوون بودند، حال و هوا و فضای باصفایی داشتند. جمعه شب با وجود اینکه تازه رسیده بودیم نجف اشرف و بچه ها خسته بودند، بازم نتونستند جلسه شب خاطره جمعه شبهای عشق+3 رو فراموش کنند. شوخی شوخی به همت بعضی از رفقا از یه رزمنده ای که مال کاروان دوم ما بود دعوت کردند و تو لابی هتل یه شب خاطره توپ با حضور بر و بچه های گروه تخریب تشکیل شد. (گروه تخریب اسم کاروان ما بود که حالا هم بچه ها همینجوری از اون سفر یاد می کنند.)
یادم میاد از موقع حرکت به بچه ها قول داده بودم که وقتی رسیدیم کربلا یه جلسه حلقه معرفت به یاد حلقه های معرفت مسجد امیرالمؤمنین (ع) ویژه گروه تخریب برگزار کنیم. مکان حلقه رو تعیین نکرده بودم. خودم هم نمیدونستم کجا قراره برگزار بشه. رسیدیم کربلا...
صبح روز چهار شنبه ساعت 10 به وقت عراق که آخرین روز اقامت ما در دیار عشق بود به عنوان زمان برگزاری حلقه معرفت شماره 24 تعیین شد. چونکه نتونسته بودیم با خیال راحت و سر فرصت خیمه گاه رو زیارت کنیم، مکان حلقه رو هم همونجا گذاشتیم.
بچه ها یکی یکی اومدند و دور هم جمع شدیم. یادش بخیر جمع با صفایی بود. بسم الله رو گفتم و در پاسخ به این سؤال بعضی از بچه ها که چطوری آدم بشیم و گذشته رو جبران کنیم مطالبی رو عرض کردم.
به بچه ها گفتم هرطور اومدیم بالاخره اومدیم و الان تو خیمه گاه ابی عبدالله (ع) مهم اینه که ما میخوایم مثل حُر برگردیم. پس موضوع این حلقه معرفت: یک کاروان حُر
قرار شد:
  1. عجله نکنیم. یه شبه نمیشه خوب شد.
  2. عیبامون رو یکی یکی شناسایی و از کوچیک به بزرگ ردیفشون کنیم.  
  3. اولویت بندی کنیم و یکی یکی برطرف کنیم که دستور العمل علمای اخلاق هم برای این کار بدین ترتیبه:
مشارطه: یعنی با خودمون قرار مدار بذاریم و برا خودمون سرمشق بنویسیم که من امروز باید فلان کار رو بکنم یا فلان کار رو انجام ندم.
مراقبه: خیلی باید مراقب خودم باشم که زیر قولم نزنم.
محاسبه: بنشینم حساب کتاب کنم و ببینم به تکلیفی که برا خودم تعیین کرده بودم عمل کردم یا نه.
معاتبه: اگه مواظب نبودم و به قرار خودم عمل نکردم باید خودمو جریمه کنم که گفتیم روزه گرفتن و خومون رو محروم کردن از گوشی موبایل و بعضی از دیگه لذتها و دلبستگی ها از جمله جریمه هاییه که در مورد گناهان جنسی خوب حال نفس آدم رو بجا میاره.    
به رفقامون گفتیم: تا الان هر اشتباهی داشتیم بی خیال. گذشته ها گذشته. حالا که کربلایی شدیم باید عوض بشیم. این چشمها و زبانها و دست و پاها دیگه مارک دار شده و نباید سوتی بده.
ای که دم میزنی از عشق حسین بن علی                    آنچنان باش که ارباب جوابت نکند
حال و هوای جلسمون مناجاتی شد. روضه علی اصغر خوندن تو خیمه گاه بی نظیر بود...ختم جلسه با صفامون با گریه های عاشقانه و حُرو ار بچه ها بود که شعر موقع آشتی کنونه... و نوای خدا خدای شبهای قدر و اعتکاف ماندنی ترین صحنه حلقه معرفت 24 شد...