چند پیشنهاد جالب برای تهیه اسباب بازی‌های خانگی

می‌توان از جعبه های پلاستیکی با اندازه های مختلف برای ساعت‌ها بازی استفاده کرد
چند پیشنهاد جالب برای تهیه اسباب بازی‌های خانگی

خرید اسباب بازی مناسب برای فرزندان صرف نظر از هزینه اسباب بازی‌ها، ممکن است برای کودک ما جذاب نباشد و او را سرگرم نکند. گاهی اوقات می‌توانید با استفاده از وسایل خانه بدون صرف پول نیز بهترین اسباب بازی‌ها - یا لااقل اسباب بازی‌هایی بهتر از آنچه با پول می‌توان خرید – را تهیه و در اختیار کودکتان قرار دهید. با نگاهی به گوشه و کنار آشپزخانه منزل و کمی قوه تخیل از جانب خودتان و کودکتان می‌توانید ساعاتی سرشار از سرگرمی‌های جذاب برای کودک خود فراهم آورید.

- ظرف‌های پلاستیکی غذا، سطل ماست، ظرف بستنی، لیوان‌های پلاستیکی، بطری‌های پلاستیکی، ماهیتابه و قوطی‌های محکم، شاید ساده‌ترین و چند منظوره ترین اسباب بازی‌های خانگی باشند. می‌توان از جعبه های پلاستیکی با اندازه های مختلف برای ساعت‌ها بازی داخل گذاشتن و بیرون آوردن، برداشتن و ریختن آب در حمام، پر و خالی کردن ماسه، یا بازی با گِل در باغچه استفاده کرد.


 با ریختن چند تکه خمیر نان یا نخود فرنگی خشک شده در یک ظرف و محکم کردن در آن می‌توانید یک جغجغه یا ابزار موسیقی بسازید؛ و با اضافه کردن چند قاشق چوبی می‌توانید یک طبل تمام عیار درست کنید. ماهیتابه برای این منظور کاملاً مناسب است.

- هرگاه از فروشگاه خرید می‌کنید و جنس مورد نظر در جعبه های رنگی و یا عکس دار است، می‌توانید عکس‌ها را ببرید و برای کودک خود در جعبه ای جدا بریزید و با کودکانتان بازی کنید بدین صورت که گاهی اوقات کارت‌ها (عکس‌های بریده شده) را بچینید و اسامی آن‌ها را برای کودکتان با صدای بلند و رسا بگویید و از کودک خود بخواهید تکرار کند که این روش به صحیح صحبت کردن فرزندانتان کمک می‌کند و یا دفتری برای کودکتان در نظر بگیرید و این عکس‌ها و کارت‌های رنگی را به کمک فرزندتان در آن دفتر بچسبانید؛ و از این قبیل بازی‌ها.

- می‌توان از سیب زمینی و هویج برای ساختن حروف چاپی و شکل‌های مختلف استفاده کرد بدین صورت که با استفاده از یک چاقوی کوچک بسیار تیز، یک الگوی ساده مثل مثلث یا ستاره را روی یک هویج یا سیب زمینی برش دهید سپس قسمت‌های زائد آن را ببرید و به آرامی در آورید تا الگوی مورد نظر برجسته شود و با فرو بردن آن‌ها در رنگ خوراکی و زدن آن‌ها به روی کاغذ یا پارچه، نقش‌ها و الگوهای تکراری رنگین درست کنید.


لوله های مقوایی داخل کاغذ توالت و دستمال کاغذی آشپزخانه را با کمی تزیین می‌توان به عروسک‌های خیمه شب بازی از نوعی که روی انگشت قرار می‌گیرند تبدیل کرد.

- همچنین می‌توانید برای فرزندانتان خمیر شکل سازی درست کنید. بدین صورت که ۶۲۵ گرم آرد ساده، ۳۰۰ گرم نمک، پنج قاشق غذاخوری روغن سالاد را در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید. ۲۴۰ تا ۴۸۰ میلی لیتر آب را کم کم به آن اضافه کنید اگر خمیر چسبنده شد آرد بیشتری اضافه کنید. خمیر باید خشک باشد و به راحتی شکل بگیرد. برای رنگ کردن خمیر آن را به گلوله‌هایی تقسیم کنید و چند قطره رنگ خوراکی به داخل حفره‌هایی که در هر گلوله ایجاد کرده‌اید بریزید. گلوله را روی یک سطح قابل شستشوی آغشته به آرد فشار دهید و بمالید تا رنگ با آن مخلوط شود. اگر خمیر چسبناک شد آرد بیشتری اضافه کنید. برای خوشبو کردن خمیر مقداری پودر ژلاتین با عطر میوه به آن بیفزایید. این خمیر را تا سه هفته می‌توان در کیسه پلاستیکی در یخچال نگهداری کرد.

بدین ترتیب می‌توانید اوقات خوبی را با کودکان خود سپری کنید و آن‌ها را با سرگرمی‌های خانگی که خود تهیه کرده‌اید مشغول سازید.