حتی پلاک خانه را

حتی پلاک خانه را ... ششمین مجموعه شعر سید مهدی موسی است که درباره جنگ و دفاع مقدس برای خانواده های رزمندگان و شهدا و بازماندگان جنگ سروده شده است
حتی پلاک خانه را

حتی پلاک خانه را ... ششمین مجموعه شعر سید مهدی موسی است که درباره جنگ و دفاع مقدس برای خانواده های رزمندگان و شهدا و بازماندگان جنگ سروده شده است. حتی پلاک خانه را... حال و هوای جنگ را در قالبی تازه دوباره زنده می کند.
حتی پلاک خانه را.سید مهدی موسوی. انتشارات فصل پنجم. چاپ اول.تهران:1391. 1100نسخه.64 صفحه.2200 تومان.

«امشب شب جمعه ست، جمعه! و تو غمگینی

من در کنارت هستم و من را نمی بینی

هی عکس ها دور سرت در گریه می گردند

آهنگران، چمران، جهان آرا و آوینی

یادت می آید: قرمه سبزی دوست دارم با...

از انعکاس عکس گنگت داخل سینی

احمد پدر را اشتباهی محض می داند

خط می زند زهرا مرا از دفتر دینی» [1]

با دوستی نشستیم و چند شعری از کتاب حتی پلاک خانه را... خواندیم. آن دوست پرسید مطمئن هستی این شعر ها که خواندیم از آن سید مهدی موسوی بود؟ و من باز به صفحه اول کتاب مراجعه کردم و گفتم بله مطمئن هستم.

حتی پلاک خانه را... ششمین دفتر شعر شاعری است که  نامش با غزل پست مدرن عجین شده است. شاعری که جسورانه به سراغ کلمه ها می رود. از کلماتی که در زبان روزمره استفاده و گاه ساخته می شود، نمی ترسد و این همه را در قالب کهن غزل، دو پاره و چهار پاره می ریزد.

شعرهای او حال و هوای امروز دارد و ریتم دیروز. با این حال بکارگیری کلمات تازه ای که بوی زندگی امروزی بدهد شعر را شعر نمی کند. شعر زبان است که در قالب کلمات خود را عرضه می کند. شعر فضا و تصویر لازم دارد و سید مهدی موسوی در اکثر اشعار این کتاب تنها درگیر کلمات است و از ایجاد فضا و تصویر غافل مانده است. شعرهای او بازتاب شرایط امروز می تواند باشد اما رسالت شعر تنها این نیست و بازتاب دادن زندگی امروزی با توسل به کلمات قابل لمس در گفتار کوچه و بازار شعر و شاعرانگی تولید نمی کند.

موسوی در این دفتر به کلمات مانوس و مرسوم جنگ پناه می برد تا برای خواننده اش حسی از نوستالژی جنگ و حال و هوای آن روزها بسازد. یعنی ساده ترین چیزی که می توان در مواجهه با شعر دفاع مقدس به آن رجوع کرد و چنگ انداخت. اما این همه تلاش شاعرانگی اثر را بالا نبرده است.

موسوی در این دفتر به کلمات مانوس و مرسوم جنگ پناه می برد تا برای خواننده اش حسی از نوستالژی جنگ و حال و هوای آن روزها بسازد. یعنی ساده ترین چیزی که می توان در مواجهه با شعر دفاع مقدس به آن رجوع کرد و چنگ انداخت. اما این همه  تلاش شاعرانگی اثر را بالا نبرده است. چیزی که بیش از همه  در این مجموعه  دیده می شود تنوع شعری و گونه های شعری مختلف است. یعنی راضی نگه داشتن همه سلایق و این نشان می دهد موسوی به دنبال جذب مخاطب برای شعر دفاع مقدس است تا سرودن شعر دفاع مقدس و همین پیش زمینه  اشعار او را خالی از شاعرانگی کرده است. غزل، مثنوی، ترانه و شعر سپید همه در این مجموعه گنجانده شده است. با این همه شعر سید مهدی موسوی خوانده می شود و مخاطب هم دارد ولی موسوی خودش را مقید نکرده و تسلیم یک نوع سلیقه نمی شود و هر بار به خودش اجازه می دهد به سراغ موضوعات تازه و تنوع موضوعی برود. مخاطبانش هر کدام یکی از دفتر های شعری او را بهترین دفتر می دانند و در نهایت باز باید مجموعه شعر حتی پلاک خانه را ... واگذار کرد به سلیقه مخاطب او. حتی پلاک خانه شامل 20 شعر است در قالب های متنوع مثونی و غزل و سپید سروده شده است. موضوع آن اشعار دفاع مقدس و جنگ است. موسوی این مجموعه را به خانواده های شهدا و جانبازان جنگ تقدیم کرده است و در ابتدای کتاب نیز نام شهید مهدی باکری، مرتضی معتمدی، جمشید صفایی و حشمت اله سهرابی ذکر شده است. این دفتر شعر عمدتا شعر های سال های 74 تا 83 موسوی را در بر می گیرد.   سید مهدی موسوی سال 76 نخستین مجموعه غزل خود را با نام «پر از ستاره‌ام اما» منتشر كرد. او در سال 81 «فرشته‌ها خودكشی كردند» و در سال 84 «این‌ها را فقط به خاطر شما چاپ می‌كنم» را به چاپ رساند.

«پرنده كوچولو نه پرنده بود نه كوچولو» نیز چهارمین دفتری است كه موسوی در سال 89 روانه بازار كتاب كرد.

« پدر اسمش رامین بود

و به این جنگ هیچ ربطی نداشت

تا وقتی روی مین رفت

من اسمم مهدی ست

و این به هیچ چیز ربطی ندارد

جز تنهایی

شهید باکری نبود

شهید همت نبود

فقط دانشجویی بود با موهایی فرفری

و پاهایی بلند»[2]

 

پی نوشت:

[1] صفحه 12 کتاب

[2] صفحه 13 کتاب